Blog

Dali Sistemi Hakkında

Dali 512

Dali Nedir ?

Dali 512
Dali Sistemi Hakkında 3

DALI‘nin açılımı Digital Addressable Lighting Interface‘dir ve Türkçe’de Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü anlamına gelmektedir. DALI, aydınlatma sistemleri için iki yönlü veri iletişimisağlayan dijital teknolojidir. DALI, özellikle ticari yapılarda yaygın kullanılan bir otomasyon sistemidir.

DALI standardı sayesinde, farklı üreticiler tarafından üretilmiş balastlarsürücülerkontrol üniteleri, aydınlatma armatürleriacil aydınlatma armatürleri gibi sistemler tek bir kontrol sistemi ile yönetilebilir hale gelmektedir.

DALI teknolojisi için uluslararası standart IEC 62386‘dir ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından çok parçalı olarak yayınlanmaktadır. İngilizce dildeki standartlar IEC web sitesinden satın alınabilir ve çevrimiçi olarak indirilebilir. sıva üstü armatürler

DALI sisteminde, tıpkı bir bilgisayar ağında olduğu gibi merkezden bir mesaj gönderilir ve bu mesajlar adresler vasıtasıyla her bir birim tarafından alınır.

DALI sisteminde veri hattı standart 1.5mm2 çapında ikili kablo ile yapılır. Polarite önemli değildir. DALI gücü ve veri aynı çift kablo üzerinden taşınır. Bir subnette 300 metreye kadar kablolama yapılabilir. Bir subnet üzerinde maksimum 64 cihaz kontrol edilebilir. Hub/router/gateway yardımıyla 64’den fazla cihaz kontrolü için DALI alt ağları yaratılabilir.

DALI lisanslı bir markadır ve ürün üzerinde DALI logosunun kullanılması için üyelik sistemigetirilmiştir. Üyeler, DALI uyumlu ürünleri üzerinde DALI logosu kullanabilmek için test yaptırmalı veya test donanımını edinerek testleri kendi bünyesinde gerçekleştirmelidir.

Bir LED aydınlatma armatüründe DALI uyumlu LED sürücü kullanıldığında, o armatür artık DALI sistemiyle sorunsuz bir şekilde çalışabilir. DALI veri yoluyla aldığı açmakapama ve loşlaştırma gibi komutları yerine getirebilir.

DALI, maliyet etkinbasitenerji tasarruflu ve gelecek teknolojilere uyumlu bir aydınlatma sistemi sunuyor. Kurulumu kolay ve esnektir. Zaman ve kaynaklardan tasarruf sağlar. Kontrol ve izleme sistemleri ile bakımı kolaydır, kullanıcı konforu ön plandadır